Klik, cvak, klikáme

O klikru už jsem několikrát slyšela, a přišel mi jako dokonalý vynález.
Nejvíce mě zaujal druh klikání shaping- tvarování , kdy pejsek vlastně zkouší tak dlouho co po něm chceme až na to příjde. My mu jen klikáním pomáháme označit, co dělá správně a jakým směrem se má jeho aktivita ubírat. V tomto případě tedy "klik" znamená teď jsi to udělal zprávně, přihořívá ještě to zkus..Požadovaný cvik tak vlastně tvarujeme od prvních hrubých náznaků až po konečné detaily. Nezní to jako zábava? Co může být lepšího než učení hrou. Já sama jsem začínala s krabicí. Osamocené klikání a odměňování za nic u nás prostě nezabralo. Takže jen co ke krabici čuchl "klik" a pamlsek na zem, tak aby to mohl udělat znovu. A za pár minut Bernee nadšeně šlapal po krabici. Jako další krok jsem zvolila pouze pokládání tlapek na krabici. Určitě i obíhání předmětů není s klikrem k zahození pro začátek :)

Výhody

Pro pejska je mnohem srozumitelnější, když si na to co po něm chceme příjde sám a jednodušeji mu povel utkví v paměti.

Nevýhody

Váš postřeh musí být velmi dobrý, protože klikání v nesprávný okamžik pejska mate a chválíme ho za chování, které není žádoucí.

Opomenout však nesmíme ani luring - lákání. Zjednodušeně, s pamlskem v ruce, pejskovi naznačujeme a napovídáme, co má udělat.

Výhody

Hlavní výhodou oproti shapingu je to, že pes dělá celý cvik hned od začátku.

Nevýhody

Pes se příliš soustředí na pamlsek a nemusí si uvědomit, za co mu vlastně klikáme.

Kdy shaping a kdy luring?

Záleží na pejskovi a jeho povaze. Přemýšlivý a citliví pejsci se budou lépe učit shapingem, zatímco pro pejsky, kteří sedí před námi a štěkají bude lepší luring. Kombinace také není vyloučena a záleží jen na vás, jak usoudíte za vhodné.

Tak Vám přeju zábavné klikání a hodně trpělivosti!